Rzeszów

Rynek 

Rynek w Rzeszowie wygląda bardzo ładnie, jest zadbany, czysty, składa się z trzech pierzei otoczonych kamienicami, a na rynku stoi ratusz z 1591 roku oraz studnia z XVII wieku. W podziemiach rynku utworzono Podziemną Trasę Turystyczną.

Letni pałac Lubomirskich

Letni Pałac Lubomirski wznosi się nad fontanną. Budynek z lat dziewięćdziesiątych XVII wieku z zewnątrz wygląda pięknie. W środku mieści się siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej. Przy Letnim Pałacu Lubomirskich warto zwrócić uwagę na secesyjne wille przy alei Pod Kasztanami – kolejne piękne, zabytkowe budynki na mapie Rzeszowa. Bardzo ładnie wygląda też kamienica na skrzyżowaniu alei Lubomirskich z ulicami Zamkową i 3 Maja.

Plac Ofiar Getta

Plac Ofiar Getta w Rzeszowie to skwer położony pomiędzy aleją Józefa Piłsudskiego a Placem Cichociemnym. Sam Plac nie należy do najpiękniejszych, jednak powinniśmy zobaczyć z uwagi na historię. Dawniej na tym obszarze istniał cmentarz żydowski, podczas okupacji po likwidacji getta żydowskiego w 1942 roku było to miejsce zbiórki ludności żydowskiej przed wywózką do obozu koncentracyjnego w Bełżcu.
Na Placu Ofiar Getta zobaczymy brzydki Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej oraz kamień z tabliczką i napisem „W tym miejscu znajduje się XVI-wieczny cmentarz żydowski zniszczony w czasie drugiej wojny światowej przez hitlerowskiego okupanta. W lecie 1942 roku gromadzono tutaj Żydów przed wywiezieniem do obozów zagłady.” 

Urwis z procą

Urwis z procą to stosunkowo młoda atrakcja turystyczna Rzeszowa – rzeźba została odsłonięta w 2014 roku. Rzeźba stoi przy biurowcu firmy Elektromontaż, w drodze ze Starego Cmentarza do Fontanny Multimedialnej. Przedstawia dwunastoletniego chłopca, mieszkańca Rzeszowa z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku z procą, z której młodzież strzelała wtedy do latarni ulicznych. Autorem rzeźby jest Krzysztof Brzuzan.

Fontanna Multimedialna

Dumą Rzeszowa jest Fontanna Multimedialna położona pomiędzy pałacem Lubomirskich, brzydkim blokiem a ulicą Fryderyka Szopena. Jedna z największych w Polsce, być może nawet w Europie, została otwarta w 2013 roku na miejscu dawnego placu zabaw. Najlepiej zobaczyć to miejsce wieczorem, kiedy w wybrane dni organizowane są spektakle wody, dźwięku i światła. W recenzjach można przeczytać zachwyty nad fontanną.

Zamek Lubomirskich

Po prawej stronie alei Lubomirskich wznosi się potężny mur, a za nim jeszcze potężniejszy budynek. To Zamek Lubomirskich zbudowany w latach 1902-1906 na miejscu zamku z XVI wieku. Dawniej zamek otaczały fosy i rozlewiska, co łatwo można sobie wyobrazić patrząc na mury i trawniki przed nimi.

Ulica 3 maja

Za Letnim Pałacem Lubomirskim zaczyna się ulica 3 Maja – reprezentacyjny deptak Rzeszowa. Ulica 3 Maja w Rzeszowie to dawny trakt handlowy.  Zaczyna się w pobliżu Letniego Pałacu Lubomirskich, a kończy przy kościele św. Stanisława i Wojciecha, którego charakterystyczna dzwonnica, stanowiąca punkt orientacyjny podczas wędrówek po Rzeszowie.

Przy ulicy, oprócz sklepów, warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych obiektów:

– piękny budynek banku PKO Bank Polski.
– kościół św. Krzyża
– Muzeum Okręgowe
– rzeźba plenerowa muzyka Tadeusza Nalepy
– ekspozycja pokazująca ślady dawnego traktu na przestrzeni wieków

Ulica 3 Maja w Rzeszowie, znana też jako Paniaga,

źródło: https://kolejnapodroz.pl/